Tapety - historia. Tapety - historia

Pierwsze ozdoby ścienne to rysunki w jaskiniach datowane od 40 tys. lat p.n.e. (górny paleolit). Przykładem mogą być rysunki w jaskini Magura (Bułgaria), dzik z jaskini Altamira, byk z jaskini Altamira, konie z jaskini Chauveta.W czasach nowożytnych ludzie nadal ozdabiali ściany swoich domostw. Malowidła na płótnie zawieszane w ramach nie były tanie, więc mniej zamożni mieszkańcy Wielkiej Brytanii wykorzystali podkład z papieru, który naklejony lub przybity do ściany dawał substytut obrazów. Papier w rolach pojawił się dopiero w XVI wieku i od tego momentu możemy mówić, że wykorzystywano prawdziwe tapety.

Wiek XIX to dla tapety okres znaczącego rozwóju. Dwie wytwówrnie: Jean’a Papillion i Jean’a Baptiste Revellion wywindowały Francję na pozycję lidera wśród producentów tych ozdób. Około roku 1860 popularność tapety była tak duża, że w fabrykach zatrudnieni zostali artyści plastycy i architekci projektujący niespotykane dotąd wzory.

Wraz z przeniesieniem dużej części życia ze świata realnego do świata komputerów ludzie postanowili umilić sobie czas spędzany przed monitorem. W ten sposób w wieku XX pojawiły się tapety na pulpit. Od tego momentu każdy z nas może wybierać własne tapety na monitor i cieszyć oczy obrazami z wakacji, ulubionym dziełem malarstwa nowoczesnego lub grafiką od kolegi. Największą popularnością cieszą się tapety przedstawiające krajobrazy. To właśnie na nie najchętniej zerkamy, bo przypominają miejsca, w których byliśmy lub te, do których chcielibyśmy pojechać.


Rozwój trwa nadal, zatem najnowsze tapety na pulpit także ulegają zmianom. Ludzie wiedzą, że jako tapety można ustawiać zdjęcia zapisane w większości popularnych formatów graficznych. Jednak doświadczenie uczy, że najlepsze są tapety .jpg. Rozmiar pliku jest wówczas mały przy jednoczesnej dobrej jakości obrazka. Jest to ważne, ponieważ może wpływać na szybkość działania komputera! Po co mieć jednolite tło? Skorzystaj! Darmowe tapety możesz pobrać tutaj: tapety na monitor.

Zobacz także:
Puzle dla dorosłych
Puzzle prostokąty
Układanki dla dzieci
Tapety na pulpit
Tapety na komórkę
Gra dla dzieci